tel. 500 340 066

info@sk-serwis.pl

Modernizacja laptopa Asus X54C

W artykule pokażemy jak przeprowadzić modernizację laptopa Asus X54C, który ma około siedmiu lat i zainstalowany system Windows 7. Wyposażony w procesor Intel Celeron B815, 2 GB pamięci RAM DDR3 wbudowanych w płytę główną oraz dysk HDD 320 GB. Naszym celem jest zwiększenie jego wydajności poprzez zmianę procesora, powiększenie dostępnej ilości pamięci RAM oraz wymianę dysku na wydajniejszy typu SSD.

Wyniki testów przed i po modernizacji

Przed zmianami Po zmianach
start systemu Windows 7 177 s 18 s
start przeglądarki Mozilla 49 s 6 s
temperatura procesora 77 ℃ 67 ℃

Przebieg modernizacji krok po kroku:

Modernizacje naszego pacjenta rozpoczynamy od demontażu laptopa. modernizacja laptopa asus modernizacja laptopa asus Demontujemy układ chłodzenia aby dostać się do procesora. modernizacja laptopa asus Jak widać wymaga on dokładnego czyszczenia. Pozostawienie układu w takim stanie utrudniało by odprowadzanie ciepła co skutkowałoby przegrzewaniem się CPU. modernizacja laptopa asus modernizacja laptopa asus Nadszedł czas wymienić procesor. Do tego modelu wybraliśmy jednostkę Intel i3-2350M. Co dało wzrost wydajności o 57% przy takim samym poborze energii i dodatkowo zyskaliśmy 2 wątki. Układ chłodzenia (po czyszczeniu) bez problemu poradzi sobie z tego typu procesorem. modernizacja laptopa asus modernizacja laptopa asus Po wymianie procesora nakładamy nową pastę i dokładnie rozprowadzamy ją na rdzeniu. modernizacja laptopa asus modernizacja laptopa asus modernizacja laptopa asus Następnie przystępujemy do wymiany dysku twardego. Klient zdecydował się na SSD o niewielkiej pojemności 120GB z racji tego, że pozostawimy stary HDD montując go w miejsce napędu optycznego wykorzystując do tego specjalną kieszeń. modernizacja laptopa asus modernizacja laptopa asus Dokładamy pamięć RAM. Pierwotnie laptop wyposażony był w kość o pojemności 2GB oraz taktowaniu 1333MHz zintegrowaną z płytą główną. W tym modelu dostępny jest tylko jeden wolny slot na pamięć. Zgodnie z ustaleniami dołożyliśmy kość o pojemności 2GB co całościowo dało nam 4GB modernizacja laptopa asus Instalujemy system na dysku SSD. modernizacja laptopa asus Przeprowadzamy testy na stabilność pracy laptopa, testy obciążeniowe, sprawdzamy temperatury. modernizacja laptopa asus Laptop działa poprawnie, temperatura na procesorze pod pełnym obciążeniem nie przekracza 67 ℃ pomimo wykorzystania dużo wydajniejszej jednostki CPU ( w poprzedniej konfiguracji z procesorem Celeron B815 temperatura dochodziła do 77 ℃ ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zachęcamy wszystkich czytelników do pisania komentarzy. Przed umieszczeniem komentarza zapraszamy do zapoznania się z regulaminem Regulamin Komentarzy.