tel. 500 340 066

info@sk-serwis.pl

Modernizacja laptopa Asus X54C

W artykule pokażemy jak przeprowadzić modernizację laptopa Asus X54C, który ma około siedmiu lat i zainstalowany system Windows 7. Wyposażony w procesor Intel Celeron B815, 2 GB pamięci RAM DDR3 wbudowanych w płytę główną oraz dysk HDD 320 GB.
Naszym celem jest zwiększenie jego wydajności poprzez zmianę procesora, powiększenie dostępnej ilości pamięci RAM oraz wymianę dysku na wydajniejszy typu SSD.

Wyniki testów przed i po modernizacji

Przed zmianami Po zmianach
start systemu Windows 7 177 s 18 s
start przeglądarki Mozilla 49 s 6 s
temperatura procesora 77 ℃ 67 ℃

Przebieg modernizacji krok po kroku:

Modernizacje naszego pacjenta rozpoczynamy od demontażu laptopa.
modernizacja laptopa asus
modernizacja laptopa asus
Demontujemy układ chłodzenia aby dostać się do procesora.
modernizacja laptopa asus
Jak widać wymaga on dokładnego czyszczenia. Pozostawienie układu w takim stanie utrudniało by odprowadzanie ciepła co skutkowałoby przegrzewaniem się CPU.
modernizacja laptopa asus
modernizacja laptopa asus
Nadszedł czas wymienić procesor. Do tego modelu wybraliśmy jednostkę Intel i3-2350M. Co dało wzrost wydajności o 57% przy takim samym poborze energii i dodatkowo zyskaliśmy 2 wątki. Układ chłodzenia (po czyszczeniu) bez problemu poradzi sobie z tego typu procesorem.
modernizacja laptopa asus
modernizacja laptopa asus
Po wymianie procesora nakładamy nową pastę i dokładnie rozprowadzamy ją na rdzeniu.
modernizacja laptopa asus
modernizacja laptopa asus
modernizacja laptopa asus
Następnie przystępujemy do wymiany dysku twardego. Klient zdecydował się na SSD o niewielkiej pojemności 120GB z racji tego, że pozostawimy stary HDD montując go w miejsce napędu optycznego wykorzystując do tego specjalną kieszeń.
modernizacja laptopa asus
modernizacja laptopa asus
Dokładamy pamięć RAM. Pierwotnie laptop wyposażony był w kość o pojemności 2GB oraz taktowaniu 1333MHz zintegrowaną z płytą główną. W tym modelu dostępny jest tylko jeden wolny slot na pamięć. Zgodnie z ustaleniami dołożyliśmy kość o pojemności 2GB co całościowo dało nam 4GB
modernizacja laptopa asus
Instalujemy system na dysku SSD.
modernizacja laptopa asus
Przeprowadzamy testy na stabilność pracy laptopa, testy obciążeniowe, sprawdzamy temperatury.
modernizacja laptopa asus
Laptop działa poprawnie, temperatura na procesorze pod pełnym obciążeniem nie przekracza 67 ℃ pomimo wykorzystania dużo wydajniejszej jednostki CPU ( w poprzedniej konfiguracji z procesorem Celeron B815 temperatura dochodziła do 77 ℃ ).

Masz pytania?

Konrad

OPIEKUN DZIAŁU SERWISOWEGO

Zapytaj o ofertę

Polecane produkty

Polecane usługi

Opinie

Dodaj komentarz