tel. 500 340 066

info@sk-serwis.pl

Wymiana dysku w laptopie


Koszt diagnozy: 0 zł
Koszt naprawy: 10 – 50zł (+ cena części)
Czas naprawy: 1 dzień roboczy
Gwarancja na naprawę: 3 – 24 mc

Po czym poznać, że czas na wymianę dysku?

Uszkodzenie dysku twardego w Twoim laptopie może przejawiać się na kilka różnych sposobów. Każdy z nich oznacza jednak jakąś formę awarii dysku w komputerze.

  Najczęstsze objawy uszkodzenia dysku twardego:
  • Laptop nie uruchamia się – po wciśnięciu włącznika Twój laptop nie zaczyna pracować? Nie słychać charakterystycznego rozruchu dysku, brak obrazu na ekranie monitora? Jeśli spotkałeś się z takimi objawami, może oznaczać to problemem z dyskiem twardym. Aby się upewnić, że to właśnie dysk uniemożliwia uruchomienie laptopa, należy go odłączyć. Jeżeli w rezultacie komputer zaczyna pracować, to najprawdopodobniej uszkodzeniu uległo zabezpieczenie dysku twardego i doprowadziło to do zwarcia.
  • Komunikat o braku dysku – po uruchomieniu komputera nie pojawia się ekran ładownia systemu a wyskakuje komunikat “No Boot Device found”, lub od razu pojawia się ekran BIOSU. Oznacza to że komputer nie odnalazł żadnego dysku i nie może uruchomić systemu.
  • Dysk twardy wydaje dziwne dźwięki. Nienaturalne buczenie, skrzypienie czy też głośne zacinanie – to wszystko sygnały, które mogą wskazywać na poważne uszkodzenie dysku.
  • Uszkodzone dane lub partycje – laptop uruchamia się prawidłowo, lecz po rozpoczęciu pracy nie możesz odnaleźć jakiejś partycji, ma ona niewłaściwy rozmiar, nieprawidłową nazwę lub po prostu nie jesteś w stanie jej otworzyć? To również objawy wskazujące na uszkodzenie dysku twardego.
  • “Blue screen” – najczęściej taka sytuacja ma miejsce w trakcie ładowania się systemu. Pomimo normalnego uruchamiania laptop może przestać odpowiadać, pojawia się niebieskie tło z białymi napisami po czym laptop sam się restartuje.

W przypadku zaobserwowania w/w objawów zapraszamy do naszego serwisu komputerowego SK-SERWIS na darmową diagnozę i wycenę naprawy.

Wymiana dysku w laptopie – opis usługi

Usługa polega na wymianie uszkodzonego dysku twardego HDD lub SSD w laptopie. Dodatkowo oferujemy instalacje i konfigurację systemu operacyjnego na nowym dysku, a także kopiowanie danych ze starego dysku na nowy. W przypadku wymiany dysku na większy, lub wymiany dysku na szybszy SSD istnieje możliwość sklonowania całego systemu operacyjnego i danych.

Zainteresowany?

Zamów kuriera lub skontaktuj się z nami!

Jaki dysk wybrać HDD czy SSD?

Zasadniczo w laptopach mamy do czynienia z dyskami 2,5 cala z interfejsem SATA lub M.2 korzystającymi z interfejsu PCIe, więc pierwsze co należy sprawdzić to jaki dysk możemy zainstalować w naszym urządzeniu. Obecnie najlepszym wyborem jest dysk SSD M.2 korzystający z interfejsu PCIe 3.0 x4 i technologii NVMe. Takie rozwiązanie pozwoli na komfortową grę oraz pracę z programami wymagającymi bardzo szybkiego odczytu/zapisu. Jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe do zastosowania ze starszymi modelami laptopów, które nie posiadają złącza M.2. W takim przypadku mamy do wyboru tradycyjne dyski (talerzowe) HDD lub SSD z interfejsem SATA. Główną różnicą między tymi rodzajami dysków po za ich budową jest szybkość z jaką zapisywane i odczytywane są nich dane. Dyski HDD są znacznie wolniejsze za to oferują większą pojemność. Dla przykładu dysk HDD o pojemności 500GB kosztuje mniej więcej tyle co SSD o pojemności 250GB. Podsumowując. Jeżeli zależy nam na większej pojemności dobrym wyborem będzie tradycyjny dysk talerzowy. Jeżeli jednak priorytetem jest szybkość działania systemu a ilość miejsca na dane nie jest tak bardzo istotna wybieramy SSD. Idealnym połączeniem jest zastosowanie obu technologii w jednym urządzeniu, które można stosować nawet w starszych modelach laptopów. Przy użyciu odpowiedniego adaptera, możemy połączyć szybkość dysku SSD oraz pojemność tradycyjnego HDD. Jednak takie rozwiązanie eliminuje możliwość korzystania z napędu optycznego, gdyż w jego miejsce montujemy ów adapter, który umożliwia korzystanie z dodatkowego dysku.