tel. 500 340 066

info@sk-serwis.pl

Optymalizacja systemu operacyjnego

Jednym z najczęstszych powodów powolnej pracy laptopa czy komputera jest obciążony sporą ilością aplikacji system operacyjny, wirusy oraz różnego rodzaju błędy. Warto wtedy zrobić porządek i odinstalować te programy z których nie korzystamy, przeskanować system w poszukiwaniu wirusów, błędów systemowych oraz tych na dysku twardym. Już z poziomu samego systemu znajdziemy sporo opcji, które pomogą nam zoptymalizować pracę komputera.

Zwiększenie wydajności

Automatyczne ustawiania poboru energii w systemie mogą niekorzystnie wpływać na wydajność komputera. Jeśli nie mamy problemu z zasilaniem, warto wybrać opcję Wysoka wydajność. Aby dokonać zmiany w ustawieniach klikamy na System, a potem na Zasilanie i uśpienie po czym klikamy na Dodatkowe ustawienie zasilania.

Z listy planów zasilania wybieramy (1). Opcja ta może być ukryta – zobaczymy ją dopiero po rozwinięciu listy (2). Tryb maksymalnej wydajności możemy włączyć, również klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę baterii i wybierając z listy „Opcje zasilania”

Oczyszczanie dysku twardego

Niepotrzebne pliki zajmują znaczną ilość na dysku twardym i mogą spowolnić pracę komputera. Narzędzie Oczyszczanie dysku usuwa pliki tymczasowe, opróżnia Kosz oraz usuwa różne pliki systemowe i inne elementy, które nie są już potrzebne.

Naprawa błędów dysku twardego oraz systemu

Sprawność dysku twardego i spójność zapisanych na nim danych są kluczowymi elementami dla prawidłowego działania systemu.
Błędy na dysku powodują, że komputer zaczyna zwalniać, system i zainstalowane aplikacje otwierają się z opóźnieniem lub wcale a czasami pojawia się niebieski ekran (bluescreen) informujący o krytycznym błędzie systemu.
Warto co jakiś czas sprawdzić każdą z partycji dyskowych na obecność błędów systemu plików a partycję systemową szczególnie! Zatem jak to zrobić? Z pomocą przychodzi nam CHKDSK – jest to program Microsoftu dostępny we wszystkich systemach operacyjnych Windows, weryfikujący logiczną spójność systemu plików na dysku. Poza sprawdzeniem, CHKDSK potrafi również naprawić błędy związane z systemem plików. Abu go użyć używamy wiersza poleceń uruchomionego z poziomu administratora i wpisujemy komendę CHKDSK /f /r.
/f – Naprawia błędy na dysku. Dysk musi być zablokowany. Jeżeli polecenie chkdsk nie może zablokować dysku, pojawia się komunikat proponujący sprawdzenie dysku przy ponownym uruchomieniu komputera.
/r – Lokalizuje uszkodzone sektory i odzyskuje informacje, które można odczytać.

Często pojawiające się błędy związane z uruchamianymi aplikacjami mogą wiązać się z uszkodzonymi plikami systemowymi. Reinstalacja systemu to czasami ostatnia deska ratunku, ale najpierw warto spróbować systemowych narzędzi DISM lub SFC.
W tym przypadku również uruchamiamy Wiersz poleceń (administrator) po czym wpisujemy „sfc /scannow” i wciskamy Enter. System przeskanuje pliki Windows i jeżeli znajdzie uszkodzone dane, spróbuje je naprawić.

Jeśli użycie SFC nie przyniesie spodziewanego rezultatu, możemy ponownie uruchomić Wiersz polecenia, lecz tym razem w wpisujemy „dism.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth”. Narzędzie DISM powinno skutecznie wyeliminować błędy.

Defragmentacja dysku

Fragmentacja zmusza dysk twardy do wykonywania dodatkowej pracy, co może spowolnić pracę komputera. Defragmentator dysków reorganizuje pofragmentowane dane, dzięki czemu dysk twardy może pracować wydajniej. Defragmentator dysków uruchamia się zgodnie z harmonogramem, ale możesz także zdefragmentować dysk twardy ręcznie

Wyłączanie programów i usług uruchamianych podczas startu systemu

Warto sprawdzić jakie programy i usługi włączane są podczas startu systemu. Aby to zrobić używamy polecenia „msconfig” następnie klikając w zakładkę „Uruchamianie”. W ten sposób możemy przejrzeć jakie aplikacje uruchamiane są wraz z systemem operacyjnym i w razie potrzeby odznaczyć te, które są niepotrzebne.

Ustawienie pamięci wirtualnej

Domyślna konfiguracja Windows zakłada dynamiczne zwiększanie lub zmniejszanie się rozmiaru pliku wymiany w zależności od potrzeb uruchamianych programów. Można to łatwo zauważyć np. grając w gry kiedy to „znika” nam miejsce na dysku. Tylko ponowne uruchomienie komputera przywraca ten plik do poprzedniego rozmiaru. Nie zawsze to ustawienie jest optymalne i lepiej ustawić rozmiar pamięci wirtualnej na stałe. Robimy to w następujący sposób:

  • Otwórz aplet System, klikając przycisk Start klikając prawym przyciskiem myszy pozycję Komputer, a następnie klikając pozycję Właściwości.
  • W lewym okienku kliknij pozycję Zaawansowane ustawienia systemu Jeśli pojawi się monit o hasło administratora lub potwierdzenie, wpisz hasło lub potwierdź
  • Na karcie Zaawansowane w obszarze Wydajność kliknij pozycję Ustawienia
  • Kliknij kartę Zaawansowane, a następnie w obszarze Pamięć wirtualna kliknij pozycję Zmień
  • Wyczyść pole wyboru Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków.
  • W obszarze Dysk[etykieta woluminu] kliknij dysk, na którym znajduje się plik stronicowania przeznaczony do zmiany.
  • Kliknij pozycję Rozmiar niestandardowy, wprowadź nowy rozmiar w megabajtach w polu Rozmiar początkowy (MB) lub Rozmiar maksymalny (MB), kliknij pozycję Ustaw, a następnie kliknij przycisk OK.

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz
  Subskrybuj  
Powiadom o

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close