tel. 500 340 066

info@sk-serwis.pl

Lenovo Y540 nie uruchamia się

Klient przyniósł do naszego serwisu laptopa Lenovo Y540 z uszkodzonym gniazdem ładowania. Jednak jak się okazało po wyminie gniazda laptop nadal nie chciał się uruchomić nie reagował w ogóle na przycisk włącznika nie świeciła się żadna dioda.

Jeśli Twój laptop nie chce się uruchomić, przyjdź do nas na przegląd i naprawę. Jeszcze dziś skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny.

Lenovo Y540 – wymiana gniazda zasilania

Naprawę zaczęliśmy od wymiana gniazda ładowania.
Lenovo Y540 wymiana gniazda zasilania
wymiana gniazda zasilania

W pierwszej kolejności zabezpieczamy taśmą kaptonową miejsce dookoła gniazda aby zapobiec przegrzaniu znajdujących się tam elementów, lub ich zdmuchnięciu podczas procesu wylutowywania gniazda z płyty głównej.

wymiana gniazda zasilania

Po usunięciu uszkodzonego gniazda zasilania dokładne oczyszczamy otwory montażowe z nadmiaru cyny za pomocą lutownicy i plecionki po czym dokładnie myjemy płytę i oczyszczamy z pozostałości topnika.

wymiana gniazda zasilania

Montujemy nowe złącze i lutujemy je do płyty a następnie ponownie wszystko czyścimy.

wymiana gniazda zasilania

Diagnoza płyty głównej

Gniazdo wymienione jak trzeba, więc przystępujemy do testów. Montujemy płytę główną w laptopie podłączamy zasilacz i … nic. Laptop nie reaguje, nie uruchamia się, nie świecą żadne diody. Trzeba przeprowadzić diagnozę płyty głównej. Zaczynamy od sprawdzenia multimetrem czy pojawia się napięcie na gnieździe oraz mosfetach zasilania. Test wykazuje że wszystko jest w porządku a mimo to laptop jest martwy. Najszybszą metodą będzie sprawdzenie czy jakiś element znajdujący się na płycie głównej nie grzeje się na wskutek zwarcia. Do tego rodzaju diagnozy używamy profesjonalnej kamery termowizyjnej. Podłączamy zasilanie do płyty głównej i jest! Od razu widać że grzeje się element znajdujący się po lewej stronie płyty (żółte miejsce).

Lenovo Y540 - diagnoza płyty głównej
diagnoza płyty głównej

Okazuje się że ów elementem jest przetwornica. Za pomocą multimetra sprawdzamy elementy znajdujące się dookoła aby ustalić co jest przyczyną przegrzewania się przetwornicy. Diagnoza wykazała zwarcie na kondensatorze znajdującym się po lewej stronie. Skoro mamy namierzone źródło zwarcia przeprowadzamy próbę zwarciową.

diagnoza płyty głównej
diagnoza płyty głównej

Na zwarty element podajemy napięcie 1V i przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzamy ponownie czy któryś element płyty głównej nie ulega nadmiernemu grzaniu. I voilà mamy to. Uszkodzeniu uległ układ KBC, który prowadził do przegrzewania się przetwornicy a w konsekwencji do problemu z uruchomieniem laptopa. Zamawiamy nowy układ i przystępujemy do wymiany.

diagnoza płyty głównej

Lenovo Y540 – wymiana układu KBC

Jak zawsze przed przystąpieniem do wymiany elementu płyty głównej laptopa zabezpieczamy miejsce dookoła. Po czym przechodzimy do wylutowania układu KBC za pomocą stacji lutowniczej na gorące powietrze.

Lenovo Y540 - wymiana układu KBC
wymiana układu KBC

Po wylutowaniu uszkodzonego układu duklanie oczyszczamy pady lutownicze z pozostałości starej cyny i topnika.

wymiana układu KBC

Pozycjonujemy nowy wcześniej zaprogramowany układ KBC i przystępujemy do lutowania. Nie obejdzie się tu bez użycia mikroskopu, gdyż układ trzeba przylutować z wielką dokładnością, każda z nóżek musi być przylutowana osobno i precyzyjnie tak aby nie doszło do zwarcia między nimi. Wymiana tego układu wymaga sporego doświadczenia, i odpowiedniego sprzętu.

wymiana układu KBC

Po wymianie układu KBC ponownie sprawdzamy czy ustało zwarcie na kondensatorze. Weryfikacja nie wykazała żadnych zwarć ani przegrzewania się przetwornicy. Montujemy płytę w laptopie, podpinamy wszystkie elementy, podłączmy zasilacz i jest laptop znowu żyje. Pozostało tylko oczyścić procesor, układ graficzny oraz radiator ze starej pasty, wyczyścić całość z kurzu , nałożyć nową pastę (w naszym serwisie stosujemy najlepsza dostępna pastę termoprzewodzącą thermal grizzly), skręcić wszystko i gotowe. Laptop naprawiony gotowy do odbioru 🙂

Naprawa laptopa Lenovo Y540

 22 total views,  2 views today

Masz pytania?

Konrad

OPIEKUN DZIAŁU SERWISOWEGO

Zapytaj o ofertę

Polecane usługi

Polecane produkty

Opinie

Dodaj komentarz