tel. 500 340 066

info@sk-serwis.pl

Czyszczenie laptopa – konserwacja układu chłodzenia

Jeśli zależy Ci na jak najdłuższym utrzymaniu laptopa w dobrym stanie technicznym bez konieczności naprawy lub wymiany go na inny model, to ten artykuł powinien Cię zainteresować. Laptop to urządzenie z którego korzystamy praktycznie codziennie. Ma to oczywiście wpływ na jego czystość i nie chodzi tu o pobrudzoną matrycę czy zabrudzenia na klawiaturze. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ile kurzu i pyłu znajduje się wewnątrz laptopa. Zwykle gdy laptop się przegrzewa uważa się, że wystarczy przetrzeć urządzenie mokrą ścierką, ewentualnie przedmuchać otwory wylotowe sprężonym powietrzem i to załatwi sprawę. Nie jest to jednak zbyt skuteczny sposób. Mokra ścierka może na stałe uszkodzić klawiaturę w laptopie a kurz, który nazbierał się wewnątrz układu chłodzenia, zostaje tylko wepchnięty głębiej.

Jak wyczyścić laptopa

Jak zatem prawidłowo czyścić laptopa? Cóż przede wszystkim liczy się wnętrze 🙂. Wbrew pozorom czyszczenie wnętrza laptopa nie jest tak proste jak się może wydawać po obejrzeniu jednego filmu na YouTube. Rozkręcenie i demontaż poszczególnych elementów laptopa to zadanie wymagające trochę wiedzy i doświadczenia. Ich brak, często prowadzi do przerwania taśmy lub uszkodzenia gniazda, a w najgorszym przypadku doprowadzeniu do zwarcia i uszkodzeniu płyty głównej. Poza tym, samo czyszczenie wnętrza laptopa, to nie tylko usunięcie kurzu i pyłu. Konieczna jest także wymiana pasty termo-przewodzącej i termo-padów. Najbezpieczniej powierzyć to zadania profesjonalnemu serwowi jak nasz. Czyszczenie laptopa to dla nas codzienność! Posiadamy wiedzę, doświadczenie i narzędzia, które pomagają nam usunąć każdą ilość kurzu oraz używamy najlepszej pasty dostępnej na rynku czyli Thermal Grizzly z przewodnością 12.5 W/mk.

Po czym poznać, że czas na czyszczenie laptopa?

Po uruchomieniu laptop nie jest już tak wydajny jak wcześniej? Obudowa szybko się nagrzewa, pomimo iż wentylator pracuje na najwyższych obrotach już po uruchomieniu komputera? Jest to typowa oznaka nagromadzenia kurzu wewnątrz układu chłodzenia. Najczęściej objawy świadczące o konieczności wykonania czyszczenia laptopa oraz układu chłodzenia:

Głośna praca wentylatora.

Pierwszą oznaką zakurzonego układu chłodzenia jest głośna i ciągła praca wentylatora. Kurz zapychający żebra radiatora sprawia, że wentylator działa intensywniej, aby zapewnić odpowiednią temperaturę układu. Staje się przez to bardziej słyszalny. Z czasem sytuacja się pogarsza i może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia wentylatora ale także do awarii procesora lub układu graficznego.

Szybko nagrzewająca się obudowa.

Kolejnym objawem nagromadzenia się kurzu w laptopie jest nadmiernie nagrzewająca się obudowa. Ciepło wytwarzane prze CPU i GPU jest przekazywane na układ chłodzenia a następnie oddawane na zewnątrz. Jeśli jednak dojdzie do zakurzenia tego układu odprowadzanie ciepła jest częściowo blokowane, co powoduje nagrzewanie się nie tylko obudowy ale wszystkich podzespołów laptopa. Jeśli dotkniesz obudowy i wyczujesz, że jest ciepła, oznacza to że dochodzi do przegrzewania się procesora i układu graficznego.

Spadek wydajności.

Jeżeli laptop się przegrzewa, możesz zauważyć znaczny spadek wydajności sprzętu. Zjawisko to nosi nazwę throttling. Jest to zabezpieczenie, które zostało wymyślone przez producentów. Uruchamia się ono w momencie, w którym CPU lub GPU osiąga zbyt wysoką temperaturę, która może doprowadzić do ich uszkodzenia. W takiej sytuacji zabezpieczenie to zmniejsza taktowanie danego układu. Skutkuje to obniżeniem temperatury, ale również znacznym spadkiem wydajności. Przykładowo procesor działający z taktowaniem 3,2 GHz może nagle działać z zegarem zaledwie 800-900 MHz. Jest to ogromna różnica, która ma wpływ na wydajność naszego laptopa.

Jak często czyścić laptopa?

Wszystko zależy od warunków, w jakich korzystamy ze sprzętu. W przypadku bardzo zakurzonych i zapylonych pomieszczeń, zaleca się czyszczenie co pół roku. Jeśli laptop jest używany przez kilka godzin dziennie, w typowo domowych lub biurowych warunkach, wystarczy czyszczenie co 8-10 miesięcy. Sporadycznie wykorzystywany komputer potrzebuje czyszczenia przynajmniej raz na rok.

Czyszczenie laptopa – podsumowanie

Regularnie czyszczenie laptopa pozwoli na jego długą i bezawaryjną pracę. O podstawową czystość naszego laptopa możemy zadbać sami – czysta obudowa klawiatura i ekran na pewno umilą nam codzienną pracę lub rozrywkę. Jednak czyszczenie wnętrza laptopa i wyminę pasty termo-przewodzącej warto zlecić doświadczonemu serwisowi. Wykwalifikowani fachowcy dokładnie wyczyszczą laptopa i przeprowadzą konserwację układu chłodzenia a dodatkowo zaoferują gwarancję. W naszym serwisie wykonujemy usługę czyszczenia laptopa w ciągu jednego dnia. Do każdego zlecenia podchodzimy z należytą uwagą. Dbamy o to, aby powierzony nam sprzęt wrócił do klienta w idealnym stanie – wyczyszczony i gotowy do dalszej pracy. Jeśli Twój laptop głośno pracuje i się przegrzewa nie bagatelizuj tego problemu. Wystarczy że klikniesz w zlecenie naprawy a już następnego dnia zjawi się kurier po odbiór paczki.

Loading

(2) Komentarze do “Czyszczenie laptopa – konserwacja układu chłodzenia”

  1. Joanna pisze:

    Mam laptopa Lenovo i jest jeszcze na gwarancji. Niestety laptop bardzo się grzeje i głośno pracuje. Czy po takim czyszczeniu utracę gwarancję? Ile taka usługa kosztuje i jak długo trwa cały proces – chodzi o wysyłkę laptopa do Państwa serwisu?

    • sk-serwis pisze:

      Czyszczenie laptopa wiąże się z koniecznością zdjęcia radiatora na którym znajdują się plomby gwarancyjne. Powoduje to utratę gwarancji producenta. W naszym serwisie wykonujemy naprawy pogwarancyjne. Koszt czyszczenia i konserwacji układu chłodzenia w laptopie to 100zł brutto a czas realizacji usługi wraz z wysyłką to około 3 dni robocze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zachęcamy wszystkich czytelników do pisania komentarzy. Przed umieszczeniem komentarza zapraszamy do zapoznania się z regulaminem Regulamin Komentarzy.